סטיפס ל ?  


טיפים בתגית: ארץ ישראל
באיזה אתר אפשר לצפות בסרטונים היסטוריים על תולדות ארץ ישראל?

האתר המצורף מציג סרטונים אותנטיים על ההיסטוריה של עם ישראל, עם קטגוריות רבות שיכולים לסייע בלימוד לבחינות הבגרות בהיסטוריה
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 24/05/2013

דירוג:
(1 מדרגים)

באיזה אתר אפשר לקבל מיון של דפי פייסבוק עם חומרים לבגרות בהיסטוריה?


האתר המצורף מציע את כל החומר לבגרות בהיסטוריה על ציר זמן בצורה נוחה מאד ללמידה. בנוסף, מורים ותלמידים גם הם משתתפים כאן בבניית ועריכת החומרים. דרך שמקלה מאד את תהליך הלימוד ועובדת טוב יותר מהספרים הארוכים והלא ממוקדים.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 23/05/2013

דירוג:

באיזה אתר אפשר לצפות בשיעורי וידאו בחינם לבגרות בהיסטוריה?

סדרת השיעורים המקוונים המצורפת, סדרת הרצאות פרי יוזמתו של גיא ברסלר, מורה להיסטוריה, מסייעת מאד בלימוד לבחינות הבגרות בהיסטוריה, בדרך נוספת ומקלה לתלמידים המתקשים ללמוד רק מן הכתב.

בין הנושאים שנלמדים כאן לבגרות בהיסטוריה:

לאום
לאומיות
סוגי לאומיות שונים
גורמים לצמיחת הלאומיות חלק
גורמים לצמיחת הלאומיות חלק ב`
גורמים לצמיחת הלאומיות חלק ג`
גורמים לצמיחת הלאומיות חלק ד`
כשלון האמנספציה וצמיחת הציונות
האנטישמיות המודרנית כגורם לצמיחת הציונות
התעוררות לאומית באירופה וצמיחת הציונות
הציונות של הרצל - ציונות מדינית
קונגרס בזל - הגורמים לכינוסו של הקונגרס היהודי בעיר בזל
תוכנית בזל (בקונגרס בזל)
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 22/05/2013

דירוג:
(8 מדרגים)

באיזה אתר אפשר ליהנות מסיפורים ואירועים היסטוריים, בעברית ועם תמונות מרתקות?

האתר המצורף, "רגעים היסטוריים" שמו, מציע סיפורים היסטוריים רבים, בפוסטים קצרים ומהנים, עם תמונות ותוספות מעניינות - אתר חובה לחובב ההיסטוריה!
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 22/05/2013

דירוג:
(2 מדרגים)

מהו אגם החולה?


פעם קראו לו "ים החולה", אבל אגם החולה שהיה חלק ממערכת נהר הירדן, היה מקור למחלות רבות, במיוחד מחלת המלריה הקטלנית. הרעיון לייבש את אגם החולה עלה כדי לייבש את הביצות וליצור אדמות חדשות לחקלאות.

בשנת 1951 יובש האגם סופית. רק חלק קטן ממנו הושאר, לבקשת אנשי החברה להגנת הטבע. הוא הפך לשמורת טבע - שמורת החולה.

במהלך השנים שמאז ייבוש החולה הסתבר שמרבית מהקרקעות שיובשו אינן מתאימות לחקלאות. בנוסף לכך מצאו החוקרים שהייבוש גרם לזרימת חומרים לא בריאים אל הכנרת ולזיהום ופגיעה בדגה ובאיכות המים שבה. משום כך החלו בשנות ה-90 להציף בחזרה חלק משטחי הביצה לשעבר. כך נוצר אגמון החולה וחלק מהעופות הנודדים החלו שבים לאזור.הנה סרטון משנת 1951 על ייבוש החולה:


הנה סרטון הסברה שבו הוצג הרעיון של ייבוש אגם החולה:

והנה סרטון של זכרונות מבעלי החיים שחיו באגם החולה:


והנה בעלי החיים שחוזרים לאגמון המשוקם בשמורת החולה:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 17/01/2012

דירוג:

מהו סיפורו של הדקל במדבר סיני?


אבשלום פיינברג היה מי שהקים ביחד עם ד"ר אהרון אהרונסון את מחתרת ניל"י. פרשת הדקל במדבר מתחילה בשליחות של המרגל היהודי אבשלום פיינברג, שיצא למצרים לפגוש את מפעיליו הבריטיים בעת שאהרונסון שהה באירופה. פיינברג שריגל כדי לסייע לבריטים לכבוש את ארץ ישראל מידי התורכים במלחמת העולם הראשונה, יצא דרך חצי האי סיני לכיוון מצרים. עימו יצא יוסף לישנסקי ושניהם מחופשים לבדואים.

השניים תעו בדרכם בליל ה-19 לינואר ופגשו בדואי שזיהה אותם כמתחזים. הבדואי דרש מהם לבוא עמו ולהסגיר את עצמם לטורקים. הם התנגדו לו והבדואי דיווח על כך לתורכים. משלחת חיפוש של חיילים טורקים ועשרות בדואים מצאו את פיינברג ולישנסקי וניהלו עימם קרב. אבשלום פיינברג נהרג בקרב ולישנסקי הצליח להימלט. הבדואים קברו את גופתו של פיינברג ועם הזמן הסתבר שהתמרים שהיו בכיסו הפכו במהלך השנים לעץ דקל. על פיו זכרו הבדואים את מקום קברו של "היהודי". לאחר שמדבר סיני נכבש על ידי צה"ל במלחמת ששת הימים, זוהה הדקל וגופת פיינברג הועברה לארץ. במאי 2009 ניטעו בישראל חוטרים מהדקל, הן ליד קברו בהר הרצל והן בבית פיינברג בחדרה - המוזיאון שמנציח את סיפורו וסיפור משפחתו.הנה סרט מרתק על סיפורו של אבשלום פיינברג וסיפור הדקל:

הנה השיר "אלף נשיקות" שמבוסס על מכתב שכתב אבשלום פיינברג לאהובתו:

והנה מנגינת "אלף נשיקות" שהלחין צביקה פיק למכתב שכתב אבשלום לאחת משתי האחיות אהרונסון:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 11/12/2011

דירוג:
(1 מדרגים)

מי הייתה שרה גיבורת ניל"י?


שרה אהרנסון הייתה אחותו של האגרונום אהרון אהרונסון, האיש שהקים את מחתרת ניל"י ביחד עם אבשלום פיינברג. אהרונסון נולדה במושבה זכרון יעקב למשפחת איכרים בני העליה הראשונה. כמה שנים לאחר שנישאה ועברה להתגורר באיסטנבול, היא החליטה לחזור לארץ ישראל. שרה ראתה מקרוב את יחסם האלים של התורכים לארמנים והחליטה להצטרף לניל"י, כדי לסייע לבריטים לסלק את התורכים ולקדם את הסיכוי להקמת מדינה יהודית בארץ ישראל. כך הפכה אהרונסון לאחת החשובות שבחברי המחתרת ותרמה רבות לריגול נגד התורכים.

לאחר שהתורכים לכדו מסר סודי שנשאה יונת-דואר של ניל"י, נתפסו גם שרה וחלק מחברי ניל"י. היא עונתה קשות כדי שתסגיר את חבריה ותמסור פרטים על פעולות הקבוצה. אך שרה אהרונסון עמדה בעינויים הקשים ולא גילתה דבר. ברגעים האחרונים לפני שיעבירו אותה לחקירות בדמשק, היא ביקשה להתרחץ ולהחליף בגדים. במקלחת הצליחה שרה לירות בעצמה ובמותה האמיץ היא מנעה את הסגרת חבריה בהמשך והקריבה את חייה למענם.הנה סרטון קצר על שרה אהרונסון:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 11/12/2011

דירוג:

מי היה אהרון אהרונסון?


אהרון אהרונסון הוא מי שהקים את מחתרת ניל"י, ביחד עם אבשלום פיינברג. הוא היה בן למשפחה ממייסדי זכרון יעקב ובחר לו קריירה של בוטנאי (חוקר צמחים) ואגרונום. כחוקר מבריק הוא הפך מפורסם והקים וניהל תחנת נסיונות חקלאית בזכרון יעקב. בין הישגיו המדעיים-חקלאיים החשובים של אהרונסון ניתן למנות את גילוי "אם החיטה", שזיכה אותו בתהילה עולמית.

פעילותו הציבורית החלה כששוכנע שיש בכוחו לסייע לצבא הבריטי לנצח את השליט התורכי על ארץ ישראל. היתרון שראה בהבאת הבריטים לשלוט בארץ הוא בכך שהשתכנע שהבריטים יסכימו להקים בית לאומי לעם בארץ ישראל. חברי הארגון שהקים וקרא לו ניל"י העבירו מידע רב וחשוב מתוך הארץ אל מצרים, שם ישבו מפקדות הצבא הבריטי. חופש התנועה המוחלט שנתנו לו התורכים שהעריצו אותו, איפשר לו לרגל ולאסוף מידע שסייע רבות לבריטים.

לאחר גמר המלחמה וניצחון הבריטים הוא היה מהיהודים שהשפיעו והביאו ל"הצהרת בלפור". הצהרה זו דיברה על זכותם של היהודים להקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל והייתה לאחד מהרגעים החשובים בדרך למדינה יהודית. אך אהרון לא זכה לראות את המדינה היהודית קמה - במהלך הדיונים באירופה על עתיד היהודים בארץ ישראל, באחת מהטיסות שערך בין לונדון לפריז, נעלם מטוסו. גורלו של אחד מגדולי החוקרים שלנו ולבטח האמיץ שבהם, לא נודע עד היום.הנה סרטון על פעילות הריגול של אהרון אהרונסון:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 11/12/2011

דירוג:

מי היו אנשי ניל"י?


ניל"י הייתה רשת ריגול יהודית שפעלה בארץ ישראל בתקופת התורכים. הרשת קמה ב-1916 ופעלה כדי לסייע לבריטים, במהלך מלחמת העולם הראשונה, במאמץ להביס את השלטון התורכי ששלט אז בארץ ישראל. מטרת מחתרת ניל"י הייתה לקדם את הקמתה של מדינה יהודית עצמאית בארץ ישראל. הסיוע לבריטים היה מתוך הנחה שהם יגמלו לטובה ליהודי הארץ, על עזרתם בניצחון על התורכים. בארגון היו כמה עשרות חברים בלבד, אך הם הצליחו להעביר מידע רב לצבא הבריטי וסייעו לו להשלים את כיבוש הארץ. בנוסף, הצליח הארגון להבריח כספים עבור יהודי ארץ ישראל, שניתנו כתרומות מחו"ל. כספים אלו סייעו ליהודי הארץ לצלוח את העוני הרב שהיה מנת חלקם במהלך מלחמת העולם.

לאחר כשנתיים של פעילות חשפו העות'מאנים (התורכים) את רשת ניל"י. זה קרה לאחר שנתפסה יונת דואר של הארגון, עם מסר סודי שהסגיר את היותם מרגלים. התוצאות היו קשות - חלק מראשי הרשת נתפסו, נחקרו בעינויים והוצאו להורג. כדי לא להסגיר את חבריה בחקירות הקשות שעברה, התאבדה שרה אהרונסון, אחותו של מייסד הרשת אהרון ומעמודי התווך של המחתרת. אחרים מחברי ניל"י נשפטו למאסר, אך מעשי הריגול של ניל"י סייעו רבות לבריטים בכיבוש הארץ. מעשי הארגון במלחמה אכן קידמו את רעיון המדינה היהודית בארץ ישראל.

פירוש השם ניל"י הוא ראשי התיבות: "נצח ישראל לא ישקר" שלקוח מספר שמואל א' בתנ"ך.
הנה סרטון בסגנון של חדשות מהעבר על מחתרת ניל"י:


הנה בית אהרונסון בזכרון יעקב, שהפך למוזיאון ניל"י:מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 11/12/2011

דירוג:

איפה ניתן לשחק ברשת במשחק אונליין של הכרת הארץ?

במשחק המצורף, "מלך הארץ", תוכלו לתרגל את הכרת יישובי המדינה, על גבי המפה.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 16/07/2011

דירוג:
(4 מדרגים)

אוסף הפרסומות הסרוקות מפעם שהועלה לפליקר הוא אוצר בלום, זכרון לישראל של פעם.

הנה מצגת שמציגה את כל האוסף:

מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 27/03/2011

דירוג:
(2 מדרגים)

מה עשו הטמפלרים הגרמנים בארץ ישראל?


הטמפלרים שהיו נוצרים אדוקים באו מגרמניה באמצע המאה ה-19. ביחד עם האמונה הנוצרית בחובתם ליישב את ארץ הקודש, הם הביאו עימם לארץ את הטכנולוגיה החדישה של אירופה. בכל תחום שבו עסקו, כולל חקלאות, ייצור ובניין הם חידשו והגדילו את התפוקה וההצלחה. הטמפלרים בנו בארץ ישובים למופת והצליחו להביא לתנופה בכל התחומים הללו בין ערביי הארץ והיהודים שבה. רבים חיקו אותם וכך המשק הארץ-ישראלי התקדם והשתכלל בזכותם עד מאד.

הטמפלרים השאירו אחריהם מספר ישובים, כגון שרונה, המושבה הגרמנית בחיפה ובירושלים וכמה ישובים שהפכו למושבים הישראליים מושב בני עטרות, בית לחם הגלילית ואלוני אבא.

בזמן מלחמת העולם השניה הזדהו הטמפלרים במושבות עם הנאצים ורבים מהם אף תלו את דגלי צלב הקרס על בתיהם. חלק מהצעירים נסעו לגרמניה להתנדב לצבא הגרמני ולחמו נגד בנות הברית. הבריטים בתגובה הכניסו את כל הטמפלרים למחנות סגורים. במלחמת השחרור גרש הפלמ"ח את הטמפלרים מבתיהם לחו"ל והם לא הורשו לשוב.


הנה סיפור הטמפלרים בארץ ישראל של המאה ה-19 וה-20:


והנה סיור מצולם במושבות הטמפלרים בישראל:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 01/02/2011

דירוג:

מה הסיפור של מצדה?


מצדה הוא ארמון ומבצר שבנה הורדוס. מצדה נמצאת על צוק מבודד במדבר יהודה. מדרונותיו התלולים והזקופים, המתנשאים לגובה של יותר מ- 400 מטרים מעל פני ים המלח, הבטיחו שכיבוש המקום יהיה בלתי אפשרי, או לפחות קשה ביותר.

ההיסטוריון יהודי בן המאה הראשונה לספירה, יוסף בן-מתתיהו, שנשבה בידי הרומאים ונקרא ברומי יוספוס פלאביוס, הוא שסיפר את סיפור מצדה. המקום היה למוצב האחרון של הקנאים בתקופת המרד הגדול ברומאים. הוא סיפר על מצור ארוך וקשה של חיל רומי מסביב למצדה, על בניית סוללה עצומה שאיפשרה לחיילים להגיע לחומות של מצדה, ועל בחירה במוות במקום עבדות, לאחר שהמנהיג אלעזר בן-יאיר שכנע את הקנאים להרוג את עצמם ואת בני משפחותיהם ולמות כבני אדם חופשיים. זה היה מה שהביא להתאבדות ההמונית של הקנאים במצדה, ערב פסח שנת 73 לספירה, יום לפני שהרומאים עלו על מצדה.

מדובר היה באקט אמיץ שבו התאבדו 960 אנשים, נשים וטף - התאבדות ההמונית הגדולה בהיסטוריה. לפי תיאוריו של פלביוס הרומאים לא בזו ללוחמים אלא השתאו לנוכח אומץ הלב שלהם ואמונתם בזכות לחיות ולמות כאנשים חופשיים.
הנה סיפור מצדה עם תרגום לעברית:

הנה קטע מסרט קולנוע שנעשה על המרד במצדה:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 01/02/2011

דירוג:
(1 מדרגים)

מי היו הצלבנים ולמה הם באו לארץ ישראל?


הצלבנים היו קבוצות של חיילים חמושים נוצרים מאירופה שיצאו בימי הביניים, להילחם בכל רחבי אירופה ואסיה, במסגרת "מסעי הצלב". הם החלו במסעות הללו בעקבות קריאתו של האפיפיור, מנהיג הנוצרים, בשנת 1095.

מטרת רוב הצלבנים היה לכבוש את ארץ הקודש, היא ארץ ישראל, מהמוסלמים. הם רצו במיוחד לשלוט בירושלים, שהיא קדושה גם לנצרות, ובמיוחד במקום שבו האמינו שנמצא קברו של ישו.


הנה סרטון קצר על הצלבנים:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 13/10/2010

דירוג:

מה זה אנימציה?


אנימציה, בעברית הנפשה, היא תחום שבו יוצרים אשליה של תנועה על גבי מסך. הנפשות נעשות בקולנוע, בטלוויזיה ובאתרי אינטרנט. מדובר על הרכבה של סרטון מצויר או מצולם עם חפצים דוממים שזזים, על ידי הרצה מהירה של תמונות או ציורים בודדים.

אחד מגדולי אמני ההנפשה היה וולט דיסני, שגם הקים חברת סרטים שנושאת את שמו.
סרט הקולנוע המונפש הראשון באורך מלא היה סרטו של וולט דיסני "שלגיה ושבעת הגמדים". בעקבותיו נוצרו סרטי אנימציה נוספים וביניהם פינוקיו, במבי וסרטונים קצרים כמו פופאי, לוני טונס, טום וג'רי, סרטוני מיקי מאוס ודונלד דאק.
הנה מגוון סוגי אנימציה שמדגים אמן אנימציה מעבודותיו:

הנה סרטון קצר על תולדות האנימציה בארץ ישראל:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 13/10/2010

דירוג:

יוסף טרומפלדור היה לוחם בצבא הרוסי, שהפך לחלוץ בגליל וחקלאי. הוא נפל בקרב על תל חי, שבה חי. טרומפלדור התגייס לצבא הרוסי והיה לקצין היהודי הראשון בו. הוא הצטיין בקרב במלחמת רוסיה-יפן, אך נפצע קשה ואיבד את ידו השמאלית, שנקטעה לגמרי.
באומץ ליבו ואישיותו הפך טרומפלדור לסמל של המאבק הציוני על ההתיישבות בארץ ישראל ובמיוחד לאחר שנפל בקרב על הגנת תל-חי, הישוב הצעיר שהיה מחבריו.


ראו סרטון משנת 1913, שבו רואים את טרומפלדור בתל חי, חורש את השדה בידו האחת:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 21/03/2010

דירוג:

אליעזר בן-יהודה (7 בינואר 1858 עד 16 בדצמבר 1922) היה יהודי שחלם להשיב את העברית להיות שפת הדיבור בארץ ישראל, מסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. הוא החל לעשות שינוי בסביבה של אידיש שהתנכלה לו וראתה בשינוי שעשה פגיעה בעברית הקדושה וגם מרבים שראו בעברית ובחידושיו בעברית, חידושים מלאכותיים שאין לקבל.

בן יהודה גם ייסד את ועד הלשון העברית, הקים וערך את עיתון "הצבי" וחיבר מילון עברי, שנקרא "מילון בן-יהודה".

אליעזר בן יהודה דיבר עם משפחתו בעברית בלבד. בנו, איתמר בן אב"י (ראשי תיבות של אליעזר בן-יהודה) המשיך את דרכו של אביו.


קבלו סרטון על אליעזר בן יהודה:
והנה סרט משעשע על מה היה קורה אם היינו מדברים בעברית תקנית בנוסח בן יהודה:


מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 15/02/2010

דירוג:
(1 מדרגים)

באתר המצורף, תוכלו לצפות בעשרות סרטונים היסטוריים נדירים מתולדות עם ישראל וההיסטוריה של ארץ ישראל.

בין השאר באתר:

אוניית הנפט האמריקאית הראשונה מגיעה לאילת - 1957
אוניית מעפילים
אילן רמון - צוואה
אילן רמון - ראיון מהחלל
אילן רמון - שלום לך ארץ נהדרת
אמוני נשק במחתרת - 1948
אנדרטה לזכר היהודים שמקום קבורתם לא נודע-פריז - 1956
אנדרטה לזכרו של הנשיא קנדי - 1966
אנדרטת חטיבת הנגב - פלמ"ח
אנטישמיות בגרמניה - 1933
ארץ התפוז - 1967
ארץ ישראל בתקופת השלטון הטורקי/ אלכסנדר אהרונסון
ארצות הברית מכירה במדינת ישראל - 1948
אתרי תיירות במדינה החדשה
בו גוריון בשדה בוקר
ביקור ראש הממשלה בניו יורק - 1951
בן גוריון בשדה בוקר
בן גוריון ואיינשטיין - 1951
בן גוריון מקים את גדר ההפרדה בעזה - 1956
בן גוריון פוגש את נשיא ארצות הברית איזנהור - 1960
בן גוריון פוגש את נשיא צרפת דה גול - 1960
גולדה מאיר נואמת בכנסת
גירוש מעפלים לפני קום המדינה
גלי עליה ממצרים והונגריה כתוצאה מארועים בארצות המוצא - 1956
גרמניה בן מלחמות העולם - 1930-1939
דגל ישראל מונף ברומא - 1949
דמשק וירושלים - 1936
הבדואים בנגב - 1955
הדסה- הכשרה מקצועית לנוער עולה
הוועדה המיוחדת של האום לענייני ארץ ישראל - 1947
הורדת מעפילים לחופי ישראל בחשכת הליל - 1947
החום בוטל- שלישית "הגשש החיור"
החיים לאורך הגבול המצרי - 1955
החלפת שבויים לאחר מבצע קדש - 1957
הייטק-טכנולוגיה ישראלית1 - 1993
הייטק-טכנולוגיה ישראלית2 - 1993
הייטק-טכנולוגיה ישראלית3 - 1993
הלוויה סימלית להרוגי השואה - 1949
הלוויה של נשיא המדינה הראשון חיים ויצמן - 1952
הלוויה של ראש הממשלה לוי אשכול - 1969
המאבק על הדרכים
המגילות הגנוזות
המתווך הרוזן ברנדוט מגיע לישראל - 1948
העליה ההמונית לישראל עם הקמת המדינה - 1951
העמקים הגליל וירושלים - 1946
הפגנה נגד הספר הלבן - 1939
הצבא הבריטי מתפרס ברחבי הארץ - 1939
הקמת אזורים מוגנים בעקבות פיצוץ מלון המלך דוד - 1947
הרמטכל חיים לסקוב בביקור אצל שבטי הבדואים בנגב
הרקע למבצע קדש - 1956
השוק הבדואי בבאר שבע - 1955
התקווה
התקפת המחתרות על מועדון הקצינים הבריטי - 1947
התקפת לוחמי המחתרות על הרכבת לחיפה - 1947
ועדת האום לחלוקת ארץ ישראל מבקרת בדרום הארץ - 1947
ועדת האום לחלוקת ארץ ישראל מבקרת בהר הצופים - 1947
זאב זבוטינסקי עם מפקדי הגדודים העברי ם במלחמת העולם הראשונה - 1918
זוכרים את רון ארד
חבלה במתקני הנפט בחיפה על ידי לוחמי לחי - 1947
חברי המחתרת נעצרים לחקירה - 1947
חגיגת קציר חיטים בעמק - 1952
חומה ומגדל - 1948
חיילות מתגיסות לצבא ההגנה - 1955
חיילי הצבא הבריטי ומשפחותיהם עוזבים את הארץ - 1948
חיילי הצבא הבריטי יוצאים מאנגליה לכיוון ישראל - 1939
חיילים בסיני - 1956
חיילים יהודים אמריקאים חוזרים לביתם בתום מלחמת העולם הראשונה - 1918
חילופי שבויים בתום מלחמת העצמאות - 1949
חילופי שגרירים ישראל גרמניה - 1965
חילי הגדודים העברים במלחמת העולם הראשונה - 1918
חילי הגדודים העברים במצעד לסיום מלחמת העולם הראשונה - 1918
חילים אוסטרלים בישראל - 1940
חנוכת הכביש החדש לאילת
חקלאות לתושבי השבטים הבדואים בדרום - 1957
טקס הנפת הדגל על האונייה הישראלית הראשונה
טקס השבעת הנשיא הראשון
טקס השקת אוניית מסחר ישראלית ראשונה שנבנתה בגרמניה - 1955
טקס זיכרון לנופלים היהודים - לונדון 1932
טקס חנוכה המחלקה למדעים במכון ויצמן - 1951
טקס חנוכת האנדרטה בגטו ורשה - 1963
טקס סיום קורס קציני ארטילריה - 1956
טקס פתיחת הכנסת הראשונה
טקס קבלת שתי משחתות חדשות לחיל הים הישראלי - 1956
יד אחת אוחזת בנשק והשניה עושה בחקלאות - 1950
יום הכרזת המדינה כפי שצולם על ידי הבריטים
יום העצמאות השביעי
יום העצמאות השמיני
יום העצמאות התשיעי - 1957
ילדים פליטי השואה מגיעם לחיפה - 1947
יצור נשק מגן-אסורי המחתרות-המלחמה בדרכים - 1948
ירושלים
ירושלים - 1967
ישראל - תמונת מצב 1 1969
ישראל - תמונת מצב 2 1969
ישראל מצטרפת לאום - 1949
ישראל-סיור תלת מימדי
יתומים יהודים נוסעים לישראל - 1945
כבר אז עזה הייתה בחדשות
כט בנובמבר - חוגגים ברחובות-נלחמים בדרכים - 1947
כיבוש נצרת - 1948
כריית נחושת במכרות המלך שלמה - 1957
לזכור ולא לשכוח - באשר הכח נמצא - 1930
לזכור ולא לשכוח - זמן המפלצת - 1933
לכידת אונית המלחמה המצרית איברהים אוול - 1956
מאסרים לאחר גילוי סליק בבית הכנסת הגדול - 1946
מבצע קדש - 1956
מהדורת החדשות של ליל רצח רה"מ יצחק רבין ז"ל
מהומות של הציבור הערבי לאחר אישור תוכנית החלוקה - 1947
מוזיאון ישראל - 1965
מחנות המעפילים בקפריסין - 1948
מלאכים משמים
מלחמת יום הכיפורים-מראות מלחמה - 1973
מלחמת ששת הימים
מלחמת ששת הימים - סוף המלחמה 1967
מלחמת ששת הימים-הכנות למלחמה - 1967
מלחמת ששת הימים-מראות מלחמה - 1967
מנהיגי הסוכנות היהודית משוחררים מכלא לטרון - 1946
מסתננים בגבול הדרומי - 1956
מעפילים לא חוקיים בנמל חיפה
מעפילים מורדים מהספינה בה הגיעו ומועברים לספינת הגרוש - 1947
מפגן אווירי בכינרת - 1931
מצדה
מצעד צבאי עם סיום מלחמת העצמאות - 1949
משה דיין
משואה לתקומה- ניצולי השואה מתגייסים לבריגדה
משפט אייכמן
נאצר ודיין - 1967
ניסיון ההצתה של מסגד אל אקצה על ידי דניס רוהן - 1969
נמל התעופה לוד - 1957
נפגעים מפונים מאוניית מעפילים
נשיא גרמניה אדנאור מבקר בישראל - 1966
נשיא המדינה דר חיים ויצמן מבקר בארצות הברית - 1948
ספינת חיל הים הראשונה מגיעה לנמל אילת לאחר פריצת המצור באי טיראן - 1957
ספינת מעפילים עולה על שרטון - 1946
עדלאידע בתל אביב - 1955
עוז 77 מלחמת יום הכיפורים
עולים מגיעים למדינה החדשה ובחירות לכנסת הראשונה
עזה - 1957
עליה לקרקע - מעין ברוך 1947
עת לנטוע ולבנות - 1956
פטרול ימי במפרץ אילת - 1957
פיצוץ בניין הסוכנות היהודית - 1948
פיצוץ מערכת עיתון פלסטיין פוסט - 1948
פיצוץ תחנת הרכבת בירושלים - 1946
פליטים יהודים מוחזרים לצרפת - 1947
צבא הגנה לישראל מפנה את אל-עריש - 1957
צבא מוסוליני האיטלקי מפגיז את חיפה - 1941
צבאות ערב מתקיפים את המדינה הצעירה - 1948
קיבוץ - 1955
קידוחי נפט בנגב - 1957
קרבות בגבול הצפוני - 1960
ראש הממשלה גולדה מאיר בביקור בלונדון - 1969
ראש הממשלה גולדה מאיר מבקרת בסיני - 1969
ראש ממשלת בורמה מבקר בישראל - 1954
רכבת ישראל מגיעה לבאר שבע
רצח המלך עבדאללה
שחרור האסורים ממחנות המעצר - 1948
שחרור האסורים ממחנות המעצר בקפריסין והחזרתם לישראל - 1948
שיחות שביתת הנשק ברודוס בתום מלחמת העצמאות - 1949
שילוח הטיל הישראלי שביט2 לחלל - 1961
שיקום פצועי המלחמה - 1973
שלג בירושלים - 1948
שלטון המנדט הבריטי - 1946
שלטון המנדט הבריטי - 1947
שני מטוסים סורים נוחתים בטעות בישראל - 1968
שרת החוץ גולדה מאיר נואמת בעצרת האום - 1957
שרת החוץ גולדה מאיר-ביקור בארצות הברית - 1957
תוכנית החלוקה - 1947
תושבי הארץ הערביים במלחמת העצמאות - 1948
תחנת הרכבת הטורקית בבאר שבע
תיירות - הכר את ישראל
תיירות - חופי כינרת
תל אביב - ירושלים 1947
תפיסת אונית המעפילים לא תפחידונו בלב ים - 1947
תפיסת נשק לא חוקי על ידי הצבא הבריטי - 1947
תצוגת אופנה מאותם ימים
תקריות אש בגבול הצפון - 1955
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 21/01/2010

דירוג:
(2 מדרגים)

בקישור המצורף תוכלו לראות רשימה מקיפה ויפה, שכוללת קישורים למילים ולקליפים, של שירים שעוסקים בסיפורי התנ"ך ולצידם שירים שנכתבו על אירועים היסטוריים.

זהו כלי עבודה מצויין למורים לתנ"ך ולהיסטוריה, למדריכים בתנועות נוער, למפקדים בצה"ל ולהכנה של פעולות חברתיות - וכמובן לחובבי תנ"ך והיסטוריה.
מוסר הסטיפ: ד"ר נדב דפני בתאריך: 12/10/2009

דירוג:
(2 מדרגים)

באתר המצורף, pikiwiki, מעלים צלמים וארכיונים עבריים, תמונות מתולדות המדינה והישוב והוא מותר לשימוש לכל אתר, ספר, עיתון ופרסום - בתנאי שהוא נותן קרדיט לצלם.

באתר הרבה תמונות מתולדות המדינה ויישובים שונים שבה, כולל גנזך המדינה, שלאחרונה הצטרף למשתפים בתמונות שלו, באמצעות האתר.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 20/09/2009

דירוג:
(1 מדרגים)

בחצר כנרת, אשר הוקמה ב- 1908, הגו את רעיונותיהם המהפכניים ברל כצנלסון, א"ד גורדון, יצחק טבנקין ועוד. שם החלו את דרכם גרעיני התיישבות ושם אף למדה רחל המשוררת.

בסיור במוזיאון, ניתן לראות את החאן העתיק, מגורי הפועלים וחדר האוכל, כמו גם תמונות מתחילת המאה ה-20. ניתן גם לבקר בבית העלמין הסמוך והמרשים ולרדת אל הכנרת, מחצר כנרת ישירות.

הכניסה לחצר כינרת היא בחינם (ללא הדרכה).

למעוניינים, ניתן לתאם גם סיורים בתשלום - בטלפון 04-67091117.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 02/03/2009

דירוג:
(2 מדרגים)

נמצאים בשטח ומעוניינים לאכול משהו טבעי?

ניתן לקטוף את עליו של שיח המלוח, הגדל כל השנה בעיקר ליד מעיינות ולאכול מהם חיים, או מטוגנים במעט שמן זית.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 22/02/2009

דירוג:
(3 מדרגים)

בטיולי מים יש להקפיד על הדברים הבאים:

- אין ללכת במסלול מים יחפים, יש לנעול נעליים או סנדלים עם עדיפות לנעלי התעמלות.

- אין לרוץ במים והיזהרו מאבנים גדולות ומכשילות.

- הקפידו להצטייד בבקבוקי שתיה והימנעו משתיה בבריכות ונחלים.

- בזמן שחיה בדקו איפה מתחילים מים עמוקים והשגיחו בקפדנות על הילדים.

- למרות הסביבה הרטובה והקרירה יש לחבוש כובעים.

- בזמן ההליכה במים, מומלץ לשמור מצלמות ומכשירים אלקטרוניים במארז מוגן ממים או בשקית אטומה.
תגיות: טיול,‏ מים,‏ ארץ ישראל
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 12/02/2009

דירוג:

רעיונות לתחפושות שמבוססות על דמויות מהתנ"ך תוכלו לראות באתר המצורף. התחפושות שבאתר הן לרכישה, אבל ניתן להכינן לבד או בסיוע תופרת.

משה, מלכת אסתר וחברים - כולם כבר כאן. תיהנו וחג שמח!
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 09/02/2009

דירוג:
(7 מדרגים)

איפה אפשר למצוא ארכיוני תמונות היסטוריות מתולדות האומה?


ארכיונים של תמונות מעזבונות ואוספים פרטיים אפשר למצוא בקישור המצורף, מאוניברסיטת חיפה.

חגים, חגיגות, אירועים בתולדות האומה, מקומות שאנו זוכרים ופחות זוכרים - המון חומרים מרתקים לצפייה ולמחקר.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 18/01/2009

דירוג:
(2 מדרגים)

אלפי גליונות של העיתונים הראשונים של הישוב המתחדש בארץ ישראל של סוך המאה ה-19 נסרקו ומוצגים באתר "עיתונות עברית הסטורית" מבית האוניברסיטה העברית.
בין העיתונים המוצגים באתר:
הלבנון
חבצלת
המגיד
המליץ
הצפירה
הצבי
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 18/01/2009

דירוג:
(2 מדרגים)

באתר "טיול לעבר" תוכלו לראות עשרות קבצי תמונות של ישראל של פעם, מאוספים פרטיים של אנשים. פינה מומלצת וקסומה לאוהבי הארץ הזאת
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 18/01/2009

דירוג:
(2 מדרגים)

איפה יש מפות של ישראל מהזמן העתיק?

באתר "מפות ארץ הקודש" מוצגות מעל 1000 מפות עתיקות ברזולוציה גבוהה, כולל מפות היסטוריות חשובות כמו מפות ששורטטו למסע נפוליאון במצרים ובארץ ישראל, מפה שרש"י צייר ועוד.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 18/01/2009

דירוג:
(10 מדרגים)

בקישור המצורף תוכלו לראות סרט מרגש ויפה שצולם ב-1951 על ידי חברת Air France ומספר על ישראל של אותה תקופה.

הכינו את הדמעות! - בסרט תראו הרבה מהיופי של ישראל של פעם והרבה נוסטלגיה למקומות שאנו מכירים היום ואיך שהם נראו אז. וגם יושבי הארץ, עולים חדשים, ערביי הארץ, דרוזים ועוד.

מוסיקת הרקע אופיינית גם היא לסרטי תעודה של התקופה.
מוסר הסטיפ: מערכת סטיפס בתאריך: 18/01/2009

דירוג:
(2 מדרגים)